Wielu ludziom łatwo przychodzi krytykowanie innych. Sądzą, że to dobre posunięcie. Ale przecież mało kto potrafi przyjąć krytykę. Zazwyczaj oburza się i nawet, gdy głośno się do tego nie przyznaje, jest zły, że ktoś go skrytykował.

Fakt jest taki, że gdy jesteś osobą skrytykowaną i przyjmiesz tę krytykę (czujesz, że ona Cię czegoś uczy), to tak jakbyś przyznawał się do samego siebie.
Bo jeśli ktoś Ci mówi jakieś słowa krytyki, choć nie są one przyjemne, w końcu trącają o jakieś Twoje złe cechy, to w rzeczywistości ten ktoś robi Ci przysługę, gdyż mówi, tak naprawdę to, co sam o sobie myślisz, ale prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, że te myśli w Tobie istnieją. Gdy więc przyjmujesz krytykę, to tak, jakbyś przyznawał się do samego siebie, bo przecież jesteś człowiekiem, a każdy człowiek ma w sobie i złe myśli i dobre. Jeśli ktoś uważa inaczej, to oszukuje sam siebie.

A teraz spójrz na krytykę od innej strony.

– Czy lubisz krytykować innych?
– Czy widzisz w innych dużo wad i chętnie o tym mówisz?
– Czy  uwielbiasz zwracać innym uwagę, czując zarazem satysfakcję z tego, że zrobiłeś komuś przysługę?
– A może czujesz się jak nauczyciel, który chce kogoś czegoś nauczyć, przekazując mu swoją wiedzę na jakiś temat, a zarazem krytykując jego postępowanie?
Jednak sądzisz, że tak trzeba. Czujesz, że to jest wręcz Twoim obowiązkiem, bo przynajmniej go czegoś nauczysz i dzięki Tobie będzie mądrzejszy.

A teraz pomyśl dlaczego zwróciłeś uwagę na to, co właśnie skrytykowałeś?
Dlaczego zainteresowała Cię ta cecha albo ta sytuacja?
Co spowodowało, że zwróciłeś na nią uwagę i musiałeś wypowiedzieć swoje zdanie?

Weź od razu pod uwagę, że zauważasz u innych tylko i wyłącznie to, co nosisz w sobie.

Gdybyś czego nie miał w sobie, to nie zauważyłbyś tego u kogoś innego.

Gdy więc krytykujesz kogoś, to tak jakbyś krytykował siebie samego.

 

Z tego wynika, że powodem Twojej krytyki było, tak naprawdę, nie przyznanie się do tego, co masz w sobie, a za to skrytykowanie kogoś za „swoją” wadę.

Dlatego zdecyduj czy warto kogoś krytykować, czy może lepiej przyjrzeć się bliżej sobie pod kątem krytyki, którą chcesz wypowiedzieć w stosunku do innej osoby.

Bo możesz kogoś skrytykować ale też możesz zauważyć tę samą cechę u siebie i coś z nią zrobić, co wyjdzie z korzyścią dla Ciebie. 

.

 


Jeśli ten wpis Ci się spodobał to: