Kto by nie wiedział co to znaczy?
Sami  nie raz odczuliśmy dotkliwie, że komuś pomogliśmy, spodziewaliśmy się, że będzie nam za to wdzięczny, a tu nic z tych rzeczy. Czasami trochę nam było z tego powodu przykro, a czasami nawet bardzo, że ktoś nam nie okazał wdzięczności, że nie podziękował.
A może spodziewaliśmy się, że za to co dla kogoś zrobiliśmy powinien nam się odwdzięczyć?
Ale jakoś nie doczekaliśmy się tego.

Proszę zauważcie, że często wdzięczność kojarzymy z odwzajemnianiem się. Uważamy, że jak dla kogoś coś zrobiliśmy, to ten ktoś powinien nam się za to odwzajemnić czyli odwdzięczyć. Coś w stylu „ząb za ząb”.
A gdybyśmy tak spojrzeli na to inaczej?

Czyż to, że dzisiaj mogliśmy wstać z łóżka nie zasługuje na naszą wdzięczność?
To, że rano w towarzystwie bliskiej osoby wypiłaś(eś) kawę, czyż nie było to godne Twojej wdzięczności?
Albo to, że spojrzałaś(eś) za okno i zobaczyłeś piękne drzewa, które tańczą na wietrze, jakby w rytm jakiejś muzyki, jakby specjalnie dla Ciebie robiły to przedstawienie- czyż to nie jest piękne, taki widok? Czyż nie warto za to podziękować, że mogłaś(eś) to widzieć, że masz oczy, które mogły obejrzeć to widowisko?

Jakoś tak się dzieje, że często w ogóle nie zauważamy tego co mamy, tego co nas powinno cieszyć, tych co kochamy. Zajęci obowiązkami w pracy, w domu, myślący wciąż o tym co zrobiliśmy, a co jeszcze przed nami, zapominamy o tym, że żyjemy, że jesteśmy obecni właśnie w tej chwili.
I że warto tę chwilę zauważyć i ją docenić. Warto zauważyć ludzi, którzy może codziennie nam towarzyszą, którzy o nas myślą z życzliwością ale my wciąż czymś zajęci nawet ich nie dostrzegamy.

Przechodzimy koło nich jak koło ściany czy krzesła, żeby ich obejść i żeby nam nie zawracali głowy, bo właśnie o czymś bardzo ważnym myślimy.

Tak my często żyjemy.

girl-on-swing-free-license-CC0-980x641
Jakie to przykre, gdy ktoś kogo kochasz, próbuje z Tobą porozmawiać, chce się Ciebie poradzić, może chce usłyszeć Twoją opinię, a może wystarczy Twój uśmiech i dotyk dłoni… ale Ty tego nie widzisz?

Masz w głowie coś zupełnie innego. Może myślisz o jakimś projekcie, a może o tym, że wczoraj zawaliłeś sprawę.

My zapominamy o zwykłej wdzięczności, o zauważeniu ludzi, którzy są przy nas, którzy z nami spędzają życie. Zapominamy o tym ile mamy, o tym jacy jesteśmy, a szukamy tego co może nierealne albo niemożliwe.

CHCĘ TU POWIEDZIEĆ, ŻE WSZYSTKO ZASŁUGUJE NA WDZIĘCZNOŚĆ, NA PODZIĘKOWANIE ZA TO, ŻE TO POSIADAMY.

I to, że możemy teraz pisać sprawnymi palcami i to, że mamy na czym pisać. I to, że nasze oczy teraz odczytują ten tekst i to że umysł to wszystko rozumie.
To, że siedzisz wygodnie w fotelu i to że słyszysz jak w pokoju obok bawi się dziecko.
To, że możesz podrapać się po głowie i to że masz czym się podrapać.

O takiej właśnie wdzięczności chciałam dzisiaj z Tobą rozmawiać. I właśnie to chciałam nazwać wdzięcznością.
Często zastanawiamy się jak być wdzięcznym, jak utrzymać w sobie wdzięczność, jak praktykować wdzięczność.

Po prostu zauważaj siebie, zauważaj swoich bliski, zauważaj co posiadasz i co dzieje się wokół Ciebie. Poświęcenie uwagi temu, to już wdzięczność.

Gdy zauważasz cokolwiek i za cokolwiek zaczynasz być wdzięczna(y), to Twoja uwaga się wyostrza i przychodzą Ci na myśl wciąż nowe osoby, sytuacje, przedmioty, za które powinieneś być wdzięczny. Tak rozrasta się Twoja wdzięczność do coraz większych rozmiarów. Możesz bez końca być wdzięczna(y) i za wszystko możesz być wdzięczna(y).

home-grown-radishes-free-license-cc0-980x649

WDZIĘCZNOŚĆ TO INACZEJ TO, ŻE JESTEŚ W TYM WSZYSTKIM OBECNA(Y), ŻE UCZESTNICZYSZ W TYM WYDARZENIU JAKIM JEST ZYCIE.

Jeśli chcesz, to napisz swoje przykłady wdzięczności albo opisz swój punkt widzenia. A możesz też pozostawić ślad, że tu byłaś(eś) w postaci komentarza.
Będę Ci za to wdzięczna 🙂

.

Gdybyś chciał(a) zasięgnąć ode mnie rad na temat tego, jak możesz zmienić swoje życie w TWOIM konkretnym przypadku, to INFORMACJE ZNAJDZIESZ W TYM MIEJSCU.

Zapraszam serdecznie.
Marzenna


Jeśli ten wpis Ci się spodobał to: