Dużo mówi się o przyjaciołach i że przyjaźń jest taka ważna, że dzięki niej żyje się łatwiej, że na przyjaciela zawsze można liczyć, ale z drugiej strony nie każdy może pochwalić się taką przyjaźnią. Jest przecież wiele osób twierdzących, iż nie ma przyjaciół.

Co powoduje, że pomimo, iż nadajemy przyjaźni taką ważną rolę, to nie każdy ma przyjaciela?

Skąd te rozbieżności?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jakiego chciałbyś mieć przyjaciela? Jakimi cechami miałby się on wyróżniać, żebyś mógł powiedzieć: to jest mój przyjaciel. Pomyśl przez chwilę … pomarz o prawdziwym przyjacielu … Jaki on ma być?…

Na pewno przypisałeś mu wiele cech. Kto wie czy zarazem nie przypisałeś mu też obowiązków, bo jednak trochę wymaga się od przyjaciela.

jaka2

A teraz zastanów się: czy Ty sprostałbyś temu wszystkiemu czego oczekujesz od przyjaciela?

Powiedz „tak z ręką na sercu”: czy Ty ufasz sam sobie?

Czy wszystko robisz tak, że potrafiłbyś sam sobie zaufać?
Czy zawsze dotrzymujesz słowa?
Czy zawsze w każdej sytuacji, niezależnie od okoliczności, od tego gdzie mieszkasz, niezależnie od warunków atmosferycznych, materialnych, niezależnie od tego, co masz do zrobienia, jesteś w stanie przyjść z pomocą drugiej osobie- przyjacielowi?
Co zrobiłbyś, gdyby ktoś- przyjaciel poprosił Cię o natychmiastową pomoc, a Ty dokładnie w tym samym czasie byłbyś umówiony z żoną, bo mieliście razem wykonać coś bardzo ważnego?

I pomyśl teraz … czy niezależnie od różnorodności sytuacji, potrafisz dotrzymać słowa? A może jednak zdarza Ci się nie dotrzymać słowa danego samemu sobie? Bo przecież są różne okoliczności, które mogą spowodować, że będzie to po prostu niemożliwe.

A teraz zastanów się, czy czasami nie masz za dużych wymagań wobec kogoś- wobec przyjaciela?

Bo może było już kiedyś tak w Twoim życiu, że komuś czegoś nie wybaczyłeś, że zerwaliście więzi Was łączące… A może wtedy po prostu wystarczyło wybaczyć swojemu przyjacielowi… Może wystarczyło go po prostu zrozumieć?…

Może mógłbyś mieć przyjaciela, gdybyś bardziej zechciał go zrozumieć i więcej mu wybaczał?

 

.

ZAPRASZAM DO NAPISANIA KOMENTARZA I WYRAŻENIA SWOJEJ OPINII 🙂


Jeśli ten wpis Ci się spodobał to: