Czasami się zastanawiam kto to wariat. Łatwo przecież dzieli się ludzi na tych mądrych i na tych głupich. I łatwo wyśmiewa się z czyichś złych lub głupich posunięć.

Ale czy w rzeczywistości nie jest tak, że im ktoś uważa się za mądrzejszego tym bardziej jest sztuczny i zamknięty w sobie?
Bo przecież im bardziej ktoś się kontroluje, tym mniej jest otwarty na życie i bardziej zamyka w sobie swoją duszę.

Czy więc prawdziwszym i normalniejszym człowiekiem jest ten zamknięty w sobie, udający normalnego i rozsądnego, nie dający się w żadnym stopniu wieść własnej intuicji, wystrzegający się uczuć jak ognia, a w zamian za to bardziej stąpający po ziemi?

A może prawdziwszym i normalniejszym człowiekiem jest ten, który daje się wieść własnej intuicji, który pozwala sobie na bycie sobą, który nie trzyma się za bardzo zasad panujących w danym otoczeniu, a raczej robi to, na co ma ochotę?
Czyż nie ten właśnie człowiek jest bardziej szczęśliwy, bo nie czuje na sobie więzów ograniczeń, czyli czuje się po prostu wolnym?

A czyż nie wolność jest najważniejszą rzeczą na ziemi?

 

Czy właśnie nie dla poczucia wolności tak wielu ludzi się rozchodzi, zostawia kochane osoby, bo czuje na sobie więzy, których nie potrafi znieść?

Czyż nie dla wolności własnej ojczyzny walczą całe narody, a bohaterzy oddają swoje życie, żeby ich rodziny, ich bliscy, ich dzieci żyli w wolnych krajach?

Czyż nie przez to, że czujesz się skrępowany, iż Twój pracodawca każe Ci zrobić to, czego nie chcesz albo to, co uważasz, iż nie ma sensu, chciałbyś założyć własną firmę, w której sam wydawałbyś rozkazy i nie musiał słuchać tego, co każe Ci zrobić ktoś inny?
Albo może już posiadasz własną firmę, którą założyłeś głównie dlatego, żeby czuć się wolnym i niezależnym?

Czyż nie dlatego dzieci tak bardzo dążą, żeby stać się w końcu dorosłymi, bo przecież sami chcą być sobie panem i nie chcą, żeby to rodzice narzucali im swoje zdanie?

Czy może być coś większego i ważniejszego dla człowieka jak poczucie wolności?

 

Czy warto dobrowolnie oddawać swoją wolność za poczucie się mądrym?

Masz oczywiście całkowite prawo wybrać to, w jaki sposób chcesz żyć.
I nikt nie ma prawa narzucać Ci czegokolwiek, ani Ciebie oceniać.

.

 


Jeśli ten wpis Ci się spodobał to:

Categories: Bądź sobą