Chyba każdy człowiek chciałby mieć trochę prywatności, trochę spokoju, trochę chwil, w których robi to, co chce – sam albo z przyjaciółmi czy z kimkolwiek innym i chciałby, żeby te chwile były tylko jego, tylko dla niego.

Zdecydowałam się o tym napisać, ponieważ myślę, że dość często zapominamy w tym temacie o swoich najbliższych. Zapominamy o mężach, żonach, partnerach, dzieciach, rodzicach i o tym, że oni potrzebują choć odrobiny prywatności.
Zapominamy, że nie mamy prawa ich we wszystkim i na każdym kroku sprawdzać i kontrolować.

Zauważa się ten temat, jeśli mówi się o osobach publicznych, bo to one są widoczne jak na dłoni, dlatego że są znane, są rozpoznawalne i to one nie mają prywatności, przeżywając często frustracje z tego powodu, wpadając w depresję, bo trudno im znieść fakt, że każdy szczegół ich życia może zostać wystawiony na widok publiczny, może być skomentowany i może zostać wyszydzony.

Ale przecież podobny problem może mieć każdy z nas. Nie napiszę tu o tym, jak plotki mogą komuś zaszkodzić, bo z tego chyba każdy człowiek zdaje sobie sprawę, ale chcę napisać o życiu naszych bliskich, naszych rodzin, czy przyjaciół.

Myślę, że często niejeden z nas tęskni do takich chwil, do takich sytuacji, które chcemy przeżywać sami albo w jakimś określonym gronie i nie chcemy, żeby była tam z nami druga połowa czy nasze dziecko. Nie zawsze chcemy pokazać wszystkie swoje notatki, przemyślenia. Mamy różne pamiątki, o których nie chcielibyśmy z nikim rozmawiać, bo przypominają nam tylko osobiste chwile, a zarazem często zapominamy, że my nie dajemy drogiej osobie, która jest z nami, prawa do takiej samej prywatności.

Próbujemy kontrolować naszych bliskich na każdym kroku, sprawdzamy co robią, gdzie byli, z kim spędzali czas.
Rodzice sprawdzają swoje dzieci uważając, że mają do tego prawo, kontrolując je na każdym kroku.
Żony sprawdzają i kontrolują mężów, a mężowie żony.

To wszystko świadczy jedynie o tym, że nie ufamy ani własnym dzieciom ani partnerom. Ale może warto zdać sobie sprawę, że zaufanie to podstawa dobrych relacji, a jeśli go nie ma, to właśnie nad zaufaniem popracować, bo to daje nam większą szansę na poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Sami chcemy mieć chwile spokoju, chwile tylko dla siebie, a zapominamy, że każdy człowiek, niezależnie od wieku, potrzebuje odrobinę prywatności. I że powinniśmy to uszanować, bo im mniej praw dajemy swoich bliskich, ludziom, których kochamy tym bardziej oni będą chowali się przed nami i tym mniej będą się przed nami odkrywać.

A to może nas oddalić od tych, na których bardzo nam zależy.

.

 


Jeśli ten wpis Ci się spodobał to: